Poslední závod na Šerlichu

Autor: Lukáš Havel

Letošní jubilejní 40. Orlický skimaraton se konal z důvodu nedostatku  sněhu na Šerlichu, na kterém  sníh  vydržel až do nedělní klasiky. V sobotu naše závodníky přivítala trať připravená pro závod volnou technikou na 18 kilometrů, trať  byla členitá, sníh od pátku docela změknul a místami se začaly bořit hůlky, neustále mrholení dalo tušit, že sobotní závod bude opravdu těžký, tahavý neskluzný sníh nás stal dost sil. Nepřišel si snad jen na neutahatelnou chvalkovickou mašinu Zdendu, který skončil celkově 4. a druhý v kategorii  za Ondrou Moravcem, tedy pokud by se vyhlašovali stupně vítězů i pro  nejlepší 3 v kategorii, jak tomu bývalo v minulosti dobrým zvykem, tak být na bedně s olympijským  medailistou není vůbec špatný.

Skvělé druhé místo v kategorii zajela Maru, já se dotrápil na celkově 17. místě a Honza na 27. místě. Neděli při hojné účasti našich  členů jsme vyhlíželi optimisticky v naději na slunečné počasí, jako tomu bylo minulý víkend na Mísečkách, leč předpověď dávala tušit, že sluníčko  na Šerlich  nedorazí, zato si    zde daly dostaveníčko vichr z hor a vytrvalý déšť. Trať rychle měkla a tak nebyla nouze o to se zabořit někde i 30 centimetrů až na pevný podklad, tam kde bylo sněhu méně, se při průjezdu do dalšího kola dal pozorovat jeho dramatický úbytek.   V odkrytých hřebenových  partijích  tak foukalo, že vítr byl schopen závodníky vyvést z rovnováhy, vracel je vzad, či některé lehčí i v bok až na sníh. Vůbec o pády na trati díky  kombinaci vítr a neustálé se boření holemi  nebyla nouze. Velká gratulace patří všem, kteří závod dokončili a jak dopadly výslledky? Na nejsledovanější trati  na dvě kola na 35 km, skončil Zdenda 7., celkově  2 . v kategori, Kuba 13., Já celkově 15. a 3. v kategorii. S Kubou jsme jeli celé 1,5 kolo pospolu a byl to pěkný týmový zážitek, byť jsme překvapivě každý klopítal či se bořil  v jiných  místech. Srdnatě a s rozvahou odjel dlouhou distanci  Alda Škoda, celkově 19., následován Alešem celkově 32. V těsném rozestupu dojeli i Láďa Šplíchal 52.  a Lukáš R. 56. Na kratší distanci se s tratí popasovali statečně Milan, celkově 10., Honza 17. a Petr 44.