Birkebeinerrennet 2024

Autor: Lukáš Havel

Návrat po  Vasově běhu do Čech, kde nepanovaly moc dobré sněhové podmínky, v nás nahlodal myšlenku,  ještě letos jednou  vyrazit na sever. Momentální nápad pak již neměl daleko k realizaci a silná machovská skupina skoro  bez váhání rozhodla, že vyrážíme znovu na sever. Vzdálenosti Salen, Mora nebo Sjusjoen jsou ještě docela dobře dojezdné autem, ubytování jsme rovněž celkem za rozumný peníz sehnali kousek od Lillehameru u koupaliště a hlavně startovné se dá koupit i těsně před závodem a  tak nám v dalším výletu na sever nic nebránilo. Celkem pohodlně dojíždíme na sever, ale již v autě se dozvídáme o prvních  úvahách  přesunout závod ze soboty na neděli. To nás trošku  rozlaďuje, přeci jen máme zakoupený trajekt a ubytování na cestu zpět a zejména nevíme, zda-li nám prodlouží ubytování v Norsku.

Číst dál

100. Vasův běh

Autor: Lukáš Havel

Letošního 100. ročníku Vasova běhu jsme se zúčastnili v rekordním počtu členů naší skupiny. Závod se koná na památku osvobození Švédska od Dánů, paradoxně Dánů se samotného závodu účastní kolem 900. Švédský šlechtic Gustav Eriksson Vasa, prchal před Dány a pokusil se zburcovat představitele provincie Dalarna kolem Mory, aby povstali proti Dánům,  neuspěl a vydal se dál na západ, směrem do Norska.

Číst dál

Poslední závod na Šerlichu

Autor: Lukáš Havel

Letošní jubilejní 40. Orlický skimaraton se konal z důvodu nedostatku  sněhu na Šerlichu, na kterém  sníh  vydržel až do nedělní klasiky. V sobotu naše závodníky přivítala trať připravená pro závod volnou technikou na 18 kilometrů, trať  byla členitá, sníh od pátku docela změknul a místami se začaly bořit hůlky, neustále mrholení dalo tušit, že sobotní závod bude opravdu těžký, tahavý neskluzný sníh nás stal dost sil. Nepřišel si snad jen na neutahatelnou chvalkovickou mašinu Zdendu, který skončil celkově 4. a druhý v kategorii  za Ondrou Moravcem, tedy pokud by se vyhlašovali stupně vítězů i pro  nejlepší 3 v kategorii, jak tomu bývalo v minulosti dobrým zvykem, tak být na bedně s olympijským  medailistou není vůbec špatný.

Číst dál

Jilemnická 50

Autor: Lukáš Havel

Úspěšný závodní víkend pokračoval sobotním nočním závodem klasickou technikou, ve kterém na kratší trati skončil Honza Melišík na 8. místě, s dlouhou tratí se úspěšně popasoval Petr Pradáč, celkově 44. a Lukáš Rucker celkově 65., který ještě v rámci 12 hodin stihnul další 30 na Mísečkách. Víkendové finále přinesl dobře zorganizovaný závod oddílu Ski  Jilemnice v rámci Stopy pro  život na Horních  Mísečkách, na tratích  přes Rovinka. Slunečné  počasí, na startu teploty lehce pod nulou, přineslo krásný závod. Trať byla místy zapadaná  větvička či šiškami, ale přesto se dala jet pěkná klasika.

Číst dál

Bedřichov NLM 2024

Autor: Lukáš Havel

Hned první závodní den na  Bedřichovském night light maratonu zanechali naši závodníci výraznou stopu v podobě vynikajících  výsledků. Přivítalo nás na startu  deštivé počasí, plus 3 stupně nad nulou, ale slušné a docela i skluzné tratě. Na nejdelší distanci  30 km se naše trio závodníků na trati  sjelo a jelo až téměř do cíle pospolu a do finiše  zaútočil Zdenda Melša, celkově 6., který  vyhrál kategorii M49, následován Čendou celkově 8., ale druhý v kategorii M49, který doslova o svoje statná prsa byl těsně následován Kubou Ruckerem. 

Číst dál