Karlův běh 2019

Autor: Aleš Škoda

Ideální slunečné počasí s teplotami nad nulou, ale s tvrdým podkladem a vydatnou sněhovou pokrývkou, tak by se dal popsat 48. ročník populárního závodu CARDION Karlův běh na Božím Daru. V sobotu se nejprve o nejlepší umístění utkali na různých tratích děti, potom následoval hlavní závod volným stylem na 22 km. Nedělní závod klasickou technikou se jel na tratích 40 km, 22 km a 12 km. Závodu se zúčastnila mini výprava rodiny Havlových, ale i přes malý počet závodníků, jsme byli vidět a to hned první den, kdy byl nejprve vyhlášen v rámci nejlepší šestice závodníků ze 43 dětí na 6. místě nastávající „laufařská hvězda“ Vojta Havel, který byl ze svého prvního závodu v kategorii do 8 let, tak nadšený, že ho mrzelo, že malé děti nemohou závodit i v neděli.

Pěkně se s tratí popasovala i Kateřina Havlová, 11. v děvčatech. V sobotním hlavním závodu zabodovala Marie Havlová, která se umístila v kategorii na 3. místě a na stupních vítězů stála po boku Kateřiny Balatkové Bauerové, manželky Lukáše Bauera, bývalé reprezentantky v běhu na lyžích. Výborné umístění pak v nabyté mužské konkurenci získal Lukáš Havel, který se umístil též 3. v kategorii nad 40let. Za sobotními pěknými výsledky nezaostala ani neděle. Nejprve dojel na celkově 10. místě a 2. v kategorii a 2. klasik v cíli Lukáš Havel a pak ho následovala žena, která umístění v kategorii ještě o stupínek vylepšila na výborné 1. místo. Mazání skluzných a odrazových vozků nám vyšlo dobře. Jasná klistrová máza byla skluzná a přinášela na většině míst trati i bezproblémový odraz. Nepodlehli jsme dilematům jaké zvolit lyže. Zda jet na hladkých lyžích soupaž nebo na namazaných s odrazem. Rozhodli jsme se pro stoupací vosky, byť trasa je asi profilově nejlehčí v rámci sérii českých dálkových běhů. Volba to nakonec nebyla špatná a Lukáš po startu ujel v soupaži mnohým lyžařům s hladkou mázou a ve stoupáních již jen svůj náskok navyšoval.