Reistadløpet 2019

Autor: Lukáš Havel

V letošním roce jsme se zúčastnili tohoto v rámci seriálu Visma Ski Classics poměrně nového a jedinečného závodu za polárním kruhem v Norsku. Závod měří dle pořadatelů 50 km, ve skutečnosti je o pár kilometrů kratší, ale o to výživnější s ohledem na neskutečná převýšení, která se na trati překonávají. Ta jsou doprovázena nezapomenutelnou scenérií okolních hor a tvoří vskutku jedinečný závod, na který musíte být velmi dobře připraveni. Organizátoři uvádějí převýšení přes 1000 výškových metrů a jen od startu zdoláváte ze 100 m.n.m sedlo a výškový bod Orta ve výši 550 m.n.m.

Zejména hned v prvním pořádném stoupání máte pocit, že vyjíždíte do členité sjezdovky, neboť průdké výšvihy nemají konce a značně se odlišují od tratí, na jaké jste na běžných laufech zvyklí. Stejně průdké stoupání doprovází obdobně průdké sjezdy, kdy z kopce dosahujete maximálních ryhlostí kolem 70 km/ hodinu. Trasa závodu a její profil tak vytváří opravdu nezapomenutelný zážitek, tolik stromečkových výběhů jste při jednom závodě zaručeně dosud nezažili, kdo beželi závody klasickou technikou na Mísečkách mohou porovnat shodně průdké výběhy, které však nekončí sjezdem, ale dalším stoupáním, neboť jen po startu takto stoupáte s drobnými prostoji v soupažích skoro 16 kilometrů. Lyže s dobrou stoupací mázou jsou nezbytnou podmínkou pro úspěšné absolvování závodu.

Toto polární šílenství, jak mu dávají přídomek i samotní organizátoři se jezdí již s 60 letou tradicí a i v současné době kdy je trendem jízda soupaž, zde až na výjimky jezdí nejlepší špičkový světoví závodníci na klasických lyžích namazaných stoupacím vozkem. I tímto pojetím se závod dost odlišuje od všech ostatních. Hlavní závod na 50 kilometrů vyhrál Nor Mikael Gunnulfsen, vycházející Norská hvězda a mezi ženami Astrid Slind. Zdenda Melša dojel na pěkném 116. místě celkově a 26. v kategorii nad 30 let, Lukáš Havel byl celkově 130. a 14 v kategorii nad 40 let. Měli jsme velmi dobrou stoupací mázu na Swix VR 53 i lyže byly dobře skluzné. Teplota na startu byla -2, v cíli kolem nuly, ale na hřebenech zůstala teplota pod nulou a tak stoupací máza fungovala slušně i po celý závod až do cíle.