Jizerská 50

Autor: Lukáš Havel

Všichni jsme byli po delší závodní pauze natěšeni na další ročník Jizerské 50, která  se jela o opět  v rámci  seriálu Visma Ski Classics, tento krát v rámci jejího Grandslamu top 4 bodovaných  závodů.  Závodní víkend Jizerské padesátky začal zdařilým závodem Čendy a Péti Jirákových na Bedřichovské 30, Čenda se umístil  na třetím místě v kategorii a Péťa se potěšila 6. místem ve své kategorii. Čenda nám připravil na  hlavní závod vynikající předpověď počasí, kterou se mu podařilo beze zbytku dodržet.

Zbytek teamu tak jen mohl s mírnou nervozitou, která se snoubila s neutuchajícím nadšením, se dostavit na start a vydat se za nádherných  podmínek na trasu nedělního padesátikilometrového závodu.  Startu předcházelo ještě tradiční testování lyží a stoupacích  vozků na Jizerce. V nedělním závodě jsme byli překvapeni, že podmínky v horních  partiích Jizerských  hor byly ještě studenější a sníh sušší než v sobotu navečír a dalo se tak jet jen na studené stoupací vozky. Pravdou je, že jsme studené stoupací vozky mazali, ale byli bychom zřejmě ještě přísnější. Hladké přípravě startu opět napomohlo perfektní zázemí na horské službě na Bedřichově, čímž ještě jednou celému osazenstvu za team  děkuji.

Nedělní hlavní závod se zhruba 4000 závodníky vyhrál Andreas Nygard v rekordním čase 1:56:20. Tomuto  vynikajícímu času pomohl zejména celkově 4. Ermil Vokuev, který většinu závodu ve strojovém tempu bez ohledu na taktiku odtáhl.  Za náš laufařský team se hlavního závodu zúčastnil Zdeňek Melša, Robin Teplý, Lukáš Havel, Čenda Jirák, Aleš Škoda, Jirka Ježour Ježek, Pavel Klíma, Michal Němec a  Ladislav Zvolský. Zdenda Melša konečně atakoval nejlepší 100-vku a byl právě stý v čase 2:27:10. Letošní závod více než jiný rozhodl ve prospěch jízdy soupaž, která byla letos opravdu rychlejší a čerstvý tupý sníh namazané lyže brzdil. Jízdou soupaž dojel Robin Teplý na výborném 140. místě, 6. ve své kategorii, za 2:36:44. Trápení se skluzem a v kombinaci ztrátou formy po nemoci zažil Lukáš Havel. Čenda Jirák svůj výkonnostní progres přibrzdil tím, že servisní buňka mu namazala příliš tutovou odrazovou mázu, přesto jeho čas 2:51:14 je výborný. Jirka Ježek bohužel doplatil na špatný výběr lyží a jeho pár číslo jedna bohužel ani na hladko nejel.  Aleš Škoda po delší odmlce v závodění ukázal, že ho jeho jalovice nabudili k pěknému výkonu, kterým prokázal svou připravenost na Vasův běh.  Pavel Klíma měl naopak výbornou servisní podporu a zaznamenal zlepšení a hodil do  teamu rukavici na další závody. I další kluci se srdnatě s tratí popasovali.