Jilemnická 50

Autor: Lukáš Havel

Jilemnická 50 se v letošním roce jela na Mísečkách a závodní tratě, které jsou těžší než obvyklé tratě pro dálkové běhy, poznamenaly masovost závodu a přispěly k náročnosti obou závodů jak sobotního závodu volnou technikou tak nedělní klasiky. V sobotu naše skupina vyslala na trať tři borce nestora Peteho Blahnu, Michala Karlíka a Pavla Šimka. Posledně jmenovaný dosáhl těsného 4. místa v kategorii M40 a celkově skončil 20. Nedělní klasiku jsme obsadili početnějším zastoupením a jeli jsme všichni trať na 22,8 km na tři okruhy.

Stoupací máza nebyla jednoduchá, místy byly prašanové úseky, v lese umydlené podmínky na klistr. Někteří kombinovali klistr s překrytím tuhého, jiní zvolili čistý klistr a našli se i tací, kteří vsadili jen na tuhé vosky. Volba správných stoupacích vosků pokud nejel jedinec na hladkých lyžích, výrazně ovlivnila pořadí v závodě. Nedělní klasika z pohledu výsledků přinesla vynikající výsledky mladých, kteří suverénně opanovali startovní pole a umístili se na 1. a 2. místě celkově a tedy i ve své kategorii. První skončil Ondra Krákora a druhý Milan Makovička. Ani starší závodníci se nenechali zahanbit a po boji na umydlených úsecích, kde tuhé vosky nefungovaly dojel Lukáš Havel na 9. místě celkově a 2. v kategorii, 15. skončil na hladkých lyžích jízdou soupaž Pavel Šimek 5. v kategorii, 16. Čenda Jirák, 6. v kategorii a 25. Aleš Škoda, 11. v kategorii, všichni M40. Všem účastníkům gratulujeme.